Haber Detayı
26 Aralık 2018 - Çarşamba 11:47 Bu haber 4779 kez okundu
 
Alaşehir Sit Alanı Çözümü Phidelphia Antik Kenti
Alaşehirli genç başarılı mimarlarından Çağrı Coşkun'un kaleminden Alaşehir Sit Alanı Çözümü Phidelphia Antik Kenti.Alaşehirimizin yapılaşma tarihine baktığımızda 2000 yılından günümüze kadar, hızlı bir kentleşme sürecine girdiğini, kırdan kentlere olan göçün, yerleşim sorununu beraberinde getirdiğini, yerleşme yerleri olarak bir yandan yeni alanlar seçilirken, bir yandan da merkezi tarihi....yazının devamı için tıklayınız..
ÖZEL RÖPORTAJLAR Haberi


ALAŞEHİR SİT ALANI ÇÖZÜMÜ- PHİDELPHİA ANTİK KENTİ

Alaşehirimizin yapılaşma tarihine baktığımızda 2000 yılından günümüze kadar, hızlı bir kentleşme sürecine girdiğini, kırdan kentlere olan göçün, yerleşim sorununu beraberinde getirdiğini, yerleşme yerleri olarak bir yandan yeni alanlar seçilirken, bir yandan da merkezi tarihi doku içindeki alanları cazip hale getirdiği görülmektedir. Böylece; zengin tarihsel çevreye sahip olan kentimiz, bu değerlerin bir kısmını yitirmiştir, bir kısmını ise yitirme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Geçmişin tümüyle kaybedilmesinden duyulan endişe ise “koruma” fikrinin doğmasına neden olmuştur. Taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının korunmasının en önemli aracı ise planlamadır. Korumanın kusursuz bir planlama ile yapılacağı aşikardır; bununla beraber şehrimizde yoğun yapılaşma görünen İstasyon, Kurtuluş, Sakarya, Fatih, Hacıbey mahallelerinde inşaat yapılabilecek alanlar tükenmeye başlamış, ilave imar planlarıyla yapılı çevre oluşturulamamış, herkesçe bilinen "SİT ALANI" ifadesiyle belirtilen alanlara talep artmış fakat yenilenememiştir. 

 

 

Her kentlinin, kimlik ve kültürünün vazgeçilmez bir parçası olan tarihi çevrenin gelecek nesillere aktarılması bizler gibi meslek adamlarının olduğu kadar kentlinin de en büyük sorumluluklarındandır. Bunun sonucunda kültür ve tabiat varlıklarının korunmasında uluslararası bir dil oluşturmak ve sosyo-ekonomik ve kültürel farklılıkları çok iyi tayin etmek gerekir. Alaşehir'de koruma amacıyla oluşturulan imar planının temel amacı" Alaşehir Kent Merkezi, Sur İçi,  I. (Birinci) Derece Arkeolojik Sit Alanları’nın varolan yapılaşmalardan arındırarak oluşturulacak koruma bilinciyle turizme katkısını arttırmak ve III. (Üçüncü) Derece Arkeolojik Sit Alanları’nın planlama ve uygulamaya yönelik sorunlarının Phidelphia Antik Kenti I. (Birinci) ve II. (İkinci) Derece Arkeolojik Sit Alanları’na zarar vermeden çözümlenmesini sağlamaktır."  Alaşehir'de koruma amacıyla oluşturulan imar planının hedefi ise "Belirlenen temel amaç doğrultusunda; 5226–3386 sayılı Yasalarla Değişik 2863 sayılı Yasa, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun ilke kararları ve ilgili mevzuat çerçevesinde “Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescil edilen yapıların korunması, bakımı, Koruma Bölge Kurulu kararlarına dayalı olarak restorasyonlarının yapılması, onarılması, yapılara işlev kazandırılması, kullanımlarının gereği olarak yenilenmesi ve rehabilitasyonlarının yapılması, bu yapılar dışında III. (Üçüncü) Derece Arkeolojik Sit Alanı’nda yer alan yapıların ve boş parsellerin yapılaşma taleplerinin Phidelphia Antik Kenti’ne zarar vermeden çözümlenmesinin sağlanması ve I. (Birinci) Derece Arkeolojik Sit Alanları’nın varolan tescilsiz yapılardan arındırılarak, turizme katkısının arttırılması çalışmanın hedeflerindendir." olarak belirtilmektedir.

 

 

                Özellikle Alaşehir Belediye Başkanı Sayın Ali Uçak'ın Ankara'daki kişisel ilişkileri, İzmir ve Manisa'daki çabaları, buralardaki resmi kurumların Alaşehir'e bakış açılarını değiştirmiş ve profesyonel proje ekibimizin çalışmaları sonucunda Alaşehir'de sit alanı, sorun olmaktan çıkmıştır. Sorun olarak görülen şeyin(yapılaşamama) temel faktörünü tecrübesizlik olduğunu görmekteyiz. Son süreçte özellikle Koruma Kurulu ve KUDEP ile olan diyaloglarımız neticesinde sorun olan her şeyin aslında birer gereklilik olduğunu anladık ve çözülmesi anlamında üstün çabalar gösterdik. Nitekim İstiklal caddesindeki ilk yapı ruhsatımızı aldık ve kaba inşaatının bitim  aşamasına geldiğini tanıklık ettik. Devam eden projelerle ilgili endişelerimiz ortadan tamamen kalktı ve ne yapacağımızı bilerek, ilgili kurumlarla irtibatımızı en üst seviyeye çıkardık. Ancak bu çalışmaları yaparken önemli bir faktör olan planlama amaç ve hedeflerimizi unutmamız gerekmektedir. Sonuç olarak; özellikle tescilli yapıların kente kazandırılması hususunda gerekli çalışmaların yapılarak turizm hedeflerimizin arttırılması şarttır. Tescilsiz yapılarla ilgili donanımlarımızı ve çözüm odaklarımızı iyi kullanarak niteliksiz yapılaşmaların önüne geçmeli ve daha bu işin başındayken nitelikli bir kente ulaşma hayallerimizin peşine düşüp, bu durumu fırsata çevirmek için üstümüze ne düşerse yapmaktan çekinmemeliyiz.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: çağrı coşkun,çağrı oğuzalp coşkun ,alaşehir sit,alaşehir sit sorunu,A
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
2
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
3
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
4
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
5
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
6
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
7
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
8
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
9
Göztepe
0
0
0
0
0
0
10
Giresunspor
0
0
0
0
0
0
11
Adana Demirspor
0
0
0
0
0
0
12
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
13
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
14
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
15
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
18
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
19
Altay
0
0
0
0
0
0
20
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
Özlü Sözler
İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz.


Hz. Muhammed
Her Gün Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Haber Yazılımı