Yazı Detayı
04 Ekim 2017 - Çarşamba 14:42 Bu yazı 3953 kez okundu
 
ÇİFTÇİLERİMİZ DİKKAT ETSİN
Av.Gökhan Kacar
 
 

Av. Gökhan KACAR'ın bu zamanlarda sıklıkla yaşanan dolandiriciliklarda dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda çiftçimizi bilgilendirdi. Çek ve Senet(bono) de neler dikkat etmeliyiz onlara değindi.

Türk Ticaret Kanunu kapsamında düzenlenen çek ve bononun (halk dilinde senet olarak anılsa da kanuni tabiri bonodur) kanunen geçerli olabilmesi için bazı şekil şartları mevcuttur. Kanunda anılan bir kısım şartların mevcut olmaması halinde çek ya da bono(senet) hukuki vasfını yitirirken yine bir kısım şartların yokluğu halinde hukuki vasıf etkilenmemekte ancak kötü niyetli şahısların elinde çok başka amaçlara hizmet etmeye açık hale gelen kıymetli evraklar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Çek ve bononun kanunda yer alan unsurlarının izahından ziyade işbu kambiyo senetlerini ticaretlerinde kullanan hemşerilerimiz için kısa kısa bilgiler vermenin daha yararlı olacağı düşüncesindeyim. Yazımızın bu bölümünde çek ile ilgili hususlar açıklanacak olup diğer yazımızda da bono (senet) hakkında açıklamalarda bulunulacaktır. 
TTK madde 780’de düzenlenen çekin basılması ve düzenlenmesi ülkemizde bankalara verilen bir yetki olduğundan bir evrakın çek olup olmadığının kontrolü diğer kıymetli evraklara nazaran daha kolaydır. Kanunla kurulmuş olan bir bankanın simge ve belirtilerini içermeyen evrak çek niteliğinde değildir. Bunlara ek olarak kanunda yapılan son düzenleme ile artık çeklerde karekod uygulaması da başlamıştır. Bu karekod ile çek alacaklıları, ellerinde bulunan çek ile çek hesabı sahibine ve bu çeki düzenleyenlere ilişkin verilere erişim sağlayabilecektir. Bu küçük açıklamadan sonra bir müşteriden ya da üzüm tüccarından satmış olduğumuz üzüm karşılığı çek alacak olduğumuzda şunlara dikkat etmek gereklidir: 
1- Çeki verenin, keşide edenin kimlik bilgilerinin doğruluğu kontrol edilmeli, eğer şirket adına çek veriliyorsa imza sirküleri incelenmeli, kimlik ve imza sirkülerinden fotokopi alınmalıdır.
2-Çekin keşide edildiği (düzenlendiği) yer eksiksiz ve düzgün bir şekilde çeke yazılı olmalıdır.
3- Çek keşide tarihi yine aynı zamanda eksiksiz ve düzgün bir şekilde yazılmalıdır.
4-Çek lehdarı olan tüzel ya da gerçek kişinin ismi tam ve eksiksiz yazılmalıdır. Tüzel kişi (şirket) ise unvanı mutlaka eksiksiz ve doğru olmalıdır. Örneğin genel isimler ” Ala Market, Güven İnşaat vb.” unvanlar yerine şirket ise şirketin tam unvanı, gerçek kişi ise kişinin tam ad ve soyadı yazılmalı veya “HAMİLİNE” şeklinde bir ibare bulunmalıdır. Bunların eksikliği halinde evrak çek vasfını yitirecektir.
5- Çek tutarı hem yazı hem de rakam olarak düzgün ve doğru bir şekilde belirtilmeli, yazı ve rakam aynı olmalıdır. Kambiyo senetlerinde yazı ve rakamdaki ihtilaf halinde yazıya itibar edildiği de unutulmamalıdır.
6-Alınacak olan çekte ciro var ise ciro zincirine dikkat edilmeli özellikle cirosuna güvendiğiniz bir çek alınacaksa imza, kimlik incelemeleri tam yapılmalı ve hukuken geçerliliği araştırmalıdır.
7- Yöremizde özellikle üzüm ticaretinde aracılar olarak adlandırılan şahıslar, bilinen ve tanınan bir firmaya üzüm aldığını söyleyerek kendi adına ya da bir başkası adına çek ve senet vermektedir. Burada çiftçimiz hataya düşmemeli, bir yıl gözünden sakındığı üzümünü heba etmemelidir. Bu gibi durumlarda adı verilen firmaya ait olan ya da en azından ticari gücünden şüphe edilmeyen bir şahıstan çek ya da senet alınmalıdır.
8-Çekini aldığınız gerçek ya da tüzel kişiliğin ekonomik araştırması iyi yapılmalı bu kapsamda çek sahibinden süre alınarak bankadan ödeme rutinleri sorulmalı, imkan varsa daha sonra yasal takip ihtimalinde tahsil kabiliyetinin olup olmadığının belirlenmesi için herkese açık olan ilgili kurumlardan çek sahibinin taşınmaz ya da taşınır sorgulamalarının yapılması gerekmektedir.
9-Çekin ibraz tarihlerine dikkat edilmeli, kanunda yer alan ibraz sürelerine riayet edilmeli ve ayrıca çekin karşılıksız çıkması ihtimalinde bankadan kanunen teminat altına alınan çek bedeli (bugün itibari ile 1410TL) bankadan alınmalı ve karşılıksızdır kaşesi işletilmelidir.
10-Hepsinden önemlisi bu ve bunun gibi bir durumla karşılaşılması halinde her zaman ve her şartta bir avukata danışılmalı tavsiyelerine göre hareket edilmelidir. Ülkemizde var olan avukata mağduriyet yaşandıktan sonra gitme alışkanlığı bir kenara bırakılıp önceden danışma sağlanırsa cüz’i miktar danışma ücreti ödeyerek büyük maddi zararlar önlenmiş olacaktır.
Son olarak belirtmekte fayda gördüğüm hususu küçük bir örnekle somutlaştırma ihtiyacı görüyorum. Bugün bir arsa ya da dükkan alım satımı gerçekleşecek olduğunda önce alıcı parayı verir sonra tapuda satış işlemi tesis edilir. Satış esnasında da tapu memuru satış bedelini aldın mı sorusunu müteaddit defalar satıcıya sorar. Yani önce para sonra tapu verilir. Bu alışveriş ahlakı üzüm ticaretinde tersine dönmüş haldedir. Çiftçimiz üzümünü satarken aceleci davranmaz, sözleşme yapmayı ihmal etmez, parasını garanti altına almadan üzümünü kantara sokmaz ve yine en önemlisi bir avukattan hukuki destek almayı ihmal etmez ise yaşanan mağduriyetlerin azalması işten bile olmayacaktır.
Başta tüm çiftçi ve esnaflarımız olmak üzere tüm hemşerilerimize hayırlı ve bereketli bir ticaret dönemi dilerim.

kacarhukuk@hotmail.com
Av. Gökhan Kacar

 
Etiketler: ÇİFTÇİLERİMİZ, DİKKAT, ETSİN,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
2
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
3
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
4
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
5
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
6
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
7
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
8
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
9
Göztepe
0
0
0
0
0
0
10
Giresunspor
0
0
0
0
0
0
11
Adana Demirspor
0
0
0
0
0
0
12
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
13
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
14
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
15
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
18
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
19
Altay
0
0
0
0
0
0
20
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
Özlü Sözler
İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz.


Hz. Muhammed
Her Gün Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Haber Yazılımı